קניית דירה ראשונה – המדריך המלא לשנת 2024 

בואו נדבר על הנכס הבא שלכם

השאירו פרטים ואחד מאיתנו יחזור אליכם 

קניית דירה ראשונה היא תהליך מורכב ומיוחד,  בין אם המטרה היא לרכוש דירה מתוך כוונה להשתמש בה למגורים ובין אם המטרה היא להשקיע בה לצורך השכרה. אנחנו בחברת ישראטופ נספק לכם את כל הכלים והידע הדרושים, על מנת שתוכלו לבצע קנייה בצורה נכונה וליהנות מהנכס שרכשתם כפי שאתם מצפים. 

מרבית האנשים, בדרך כלל, נוהגים לקנות דירה ראשונה מתוך כוונה להתגורר בה. זוגות צעירים, הורים לילדים. אך ישנם מקרים בהם הרוכשים משתמשים בדירה אותה הם רכשו לצורך השקעה לטווח ארוך. קרי, הם משכירים אותה לאחרים, בזמן שהם עצמם ממשיכים להתגורר בבית הוריהם או בדירה שכורה, ודמי השכירות מאפשרים להם להחזיר את המשכנתא עבור הדירה. אומנם זו אופציה פחות מקובלת אך היא בהחלט אפשרית.

קניית דירה ראשונה היא תהליך הכולל מספר שלבים. מאחר ומדובר ברכישת נכס היא עסקה שונה ומורכבת יותר, חשוב להכיר כל שלב בתהליך, לדעת כיצד לגשת אליו ולבצע אותו. אנחנו בחברת ישראטופ נדאג לעמוד לצידכם, להסביר על כל שלב וללוות אתכם בכל התהליך.

 

שלב ראשון – תכנון פיננסי

השלב כולל שלושה חלקים:

חלק ראשון, על הרוכשים להבין למה בדיוק הם נכנסים מבחינה כלכלית. כלומר, מה זה אומר קניית דירה. הסיבה שעושים תכנון פיננסי, היא בשביל להבין את סך כל ההוצאות הצפויות ברכישת נכס. מעבר לשאלה כמה דירה עצמה תעלה, המרכיב העיקרי בהוצאה, הרי שישנם מרכיבים נוספים שצריך להכיר ולקחת בחשבון, למשל:

  • מסים, בפרט מדרגות מס על דירה ראשונה, נכון לשנת 2024.
  • שירותים של אנשי מקצוע (תיווך, עורכי דין, שמאות וכדומה).
  • עלויות נלוות לעסקה.
  • ביטוח משכנתא.

בתוך חלק זה, ייבחנו גם מספר נקודות שאין דרך וודאית לדעת מה סכום ההוצאה המדויק שלהן. למשל, הסכום שהרוכשים יידרשו להוציא על השבחת הנכס.

לכן, בחלק זה אנחנו נספק את כל המידע הרלוונטי אודות ההוצאות הצפויות, באופן מדויק ומשוער.

חלק שני, מתייחס לשאלה מה עומד לרשות הרוכשים. מה היכולות הכלכליות שלהם. כאן ייבחנו נקודות כגון:

  • הון עצמי שעומד לרשות הרוכשים.
  • איך בונים אסטרטגיה של רכישה בעזרת הסכום שעומד לרשות הרוכשים.

כמובן שכל זה מתייחס באופן ישיר לשאלה, מה המצב של השוק היום (2024), מה נדרש הרוכשים ומה הם צריכים בשביל לרכוש דירה ראשונה.

חלק שלישי, יבחן את האופציות מהיכן ניתן לגייס את הסכום הנותר לרכישת הנכס. האופציות שעומדות בפני הרוכשים:

  • גיוס משקיעים חיצוניים.
  • משכנתאות.
  • שימוש בהלוואות או מקורות כספיים מבני משפחה או אופציות אחרות.

 

שלב שני – איתור נכסים

אחרי שהרוכשים למדו את מצבם הפיננסי ומה צפי ההוצאות הצפוי להם, אזי שהם יכולים לעבור לשלב בו יכולים לחפש נכס לרכישה.

חשוב לציין, ישנם מקרים בהם הרוכשים יודעים איזה נכס הם רוצים לרכוש, בפרט אם הוא מיועד למגורים, ולכן הם יכולים לדלג על שלב זה. לעומת זאת, אם מדובר בחיפוש נכס להשקעה, אז מוטב שלא ידלגו על שלב זה, מתוך כוונה לחפש נכסים באזורים שונים, בשאיפה למצוא נכס במחיר נמוך ממחיר השוק, אותו יוכלו להשביח ולאחר מכן למכור או להשכיר.

איתור נכסים, מתייחס לא רק לסוג וערך הנכס, אלא גם למיקום שלו, לסביבה בה הוא ממוקם, תוכניות פיתוח ועוד. כל דבר שיכול להשפיע על תהליך ההשקעה והיכולת לייצר תשואה משמעותית.

 

שלב שלישי – משכנתאות

על מנת להשיג את סכום הרכישה המלא, יש לפנות לבנק במטרה לקבל משכנתא שתכלול את יתרת הסכום הנדרשת לרכישת הנכס. כאן אנחנו עוזרים, הן בקבלת אישור עקרוני לקבלת משכנתא, הן בייעוץ משכנתאות ויצירת תמהיל מותאם ליכולות של הרוכש.

על מנת לקנות דירה ראשונה ב-2024, חשוב להכיר היטב את המצב בשוק המשכנתאות, בין אם זה בהיבטים של ריביות, בין אם זה בהיבטים של תנאי החזר, וכל מה שנלווה לתהליך.

ברגע שמגישים את הבקשה ומקבלים את המשכנתא, אז יהיה אפשר לעבור לשלב של רכישת הנכס באופן רשמי.

 

שלב רביעי – תהליך הרכישה

רוכשים, בוודאי כאלה שזו רכישה ראשונה של דירה, צריכים להבין איך התהליך מתנהל מבחינת ניסוח החוזה, הסעיפים הנכללים בו, תנאים לרכישה ועמידה בהסכם ועוד. שלב זה צריך להתבצע באופן מושכל, על מנת שלא יווצר מצב שהרוכש יגלה סעיפים שיקשו עליו לבצע את הרכישה או שאחרי הרכישה, הוא יגלה שאיננו יכול לעשות שימוש בנכס כפי שהוא רוצה.

במסגרת הליווי שאנחנו מציעים ללקוחות שלנו, אנו עוזרים להם גם ללמוד את החוזה וגם עוברים עליו בשביל לאתר סעיפים שעלולים להיות בעייתיים, עוזרים בניסוח סעיפים חיוניים, ומוסיפים פרטים שיכולים להיות חיוניים ללקוח בטווח הקצר או הארוך.

המטרה של שלב זה הוא להביא לכדי מימוש את המטרות של הרוכש לרכוש דירה ראשונה ולהשתמש בה לצרכיו, למגורים או להשקעה.

 

מה עושים אם רוצים להשתמש בנכס להשקעה?

רוכשים המבקשים לרכוש דירה לצורך השקעה, צריכים ללמוד איך עושים את זה נכון בשנת 2024.

עליהם להכיר את שוק השכירות ולדעת כיצד הוא מתנהל, להכיר את המחירים והמגמות בשוק, ואילו סכומים הם יכולים לדרוש עבור הנכס החדש שבבעלותם במקרה של השכרה. זה יעזור להם למצוא שוכרים בצורה מהירה וגם לחשב, תוך כמה זמן, בערך, יוכלו להחזיר את ההשקעה ולהתחיל ליהנות מהתשואה. לשם כך, עליהם גם ללמוד את תשואות השוק באופן כללי ואת התשואה באזור בו הם רכשו את הנכס.

לסיכום, אנחנו בחברת ישראטופ נלווה אתכם בכל שלב בעזרת הצוות המקצועי שלנו. נלווה אתכם החל משלב התכנון הפיננסי ועד לשלב בו הרכש יהיה בבעלותכם ותחליטו האם להשתמש בו למגורים או להשכרה. אנחנו נעזור לכם לרכוש נכס וליהנות מתשואה משמעותית. צרו איתנו קשר ונקבע איתכם מועד בהקדם.

ישראטופ השקעות נדלן

שאלות נפוצות:

ישנם מקרים בהם, משתלם לרכוש נכס, להשכיר אותו ועדיין להתגורר בדירה שכורה. התנאי הוא שיש אפשרות גם להחזיר את דמי המשכנתא החודשיים וגם לשלם שכירות, מבלי שאיכות החיים תיפגע. צריך להכין תוכנית כלכלית מוגדרת איך לעשות זאת.

אומנם זו צפויה להיות שנה קשה, אך דווקא בנדל"ן יש צפי שהמחירים ירדו, מה עוד שיש צפי שהביקוש יירד, בגלל שהרבה אנשים יעדיפו שלא לקנות דירות בשנה זו. לכן צריך לבחון את השאלה, בהתאם לגובה ההכנסות הצפויות אל מול המצב בשוק.

מאז תקופת הקורונה, אנחנו חווים שינויים בריביות, לכן קשה לומר בוודאות שלא יהיו שינויים. בכל מקרה, אם עושים תכנון כלכלי מדויק ובונים תמהיל משכנתאות בצורה נכונה, אפשר למצוא דרכים כיצד להתמודד עם שינויים כאלו בחוכמה.

השורה התחתונה היא הקובעת, האם הצלחנו לרכוש נכס במחיר נמוך מערכו בשוק והאם הצלחנו לייצר תשואה משמעותית, במכירה או בהשכרת הנכס. אלו המדדים על פיהם תיבחן ההשקעה, באופן מיידי ובטווח ארוך.

Picture of ישראטופ
ישראטופ

ישראטופ השקעות בע"מ היא חברה המתמחה בייעוץ נדל"ן וליווי של לקוחות החברה בתהליך השקעת הנדל"ן. השירותים המרכזיים שמציעה החברה: ייעוץ וליווי השקעת נדל"ן, ייעוץ משכנתא, שירותי השבחה וניהול נכסים.

את ישראטופ הקמנו אחרי מעל לעשור של פעילות בתחום הנדל״ן!

כתבות מהתקשורת
איך אפשר לנצל את הקיפאון בשוק הנדל״ן כדי להיות בעלי נכס?
ריאיון בערוץ 13
הדרכים להרוויח מהשקעות נדל״ן גם כשהריבית גבוהה
ריאיון בערוץ 14