איך עושים תכנון פיננסי לפני רכישת דירה?

בואו נדבר על הנכס הבא שלכם

השאירו פרטים ואחד מאיתנו יחזור אליכם 

איש עסקים חכם מכין תוכנית עסקית לפני שהוא מחליט להשקיע בעסק מסוים. התוכנית עוזרת לו לדעת מה הוא צריך להשקעה ומה עומד לרשותו. כך גם אמור לנהוג כל מי שמבקש להשקיע ברכישת דירה. תכנון פננסי הוא כלי אשר נועד לעזור למשקיעים להשקיע בנדל"ן בצורה חכמה. אנחנו בחברת ישראטופ נעזור לכם לבצע תיכנון פיננסי מדויק ונכון. 

כל אדם המתכנן לרכוש דירה, בין אם זה למגורים ובין אם זה להשקעה, צריך ללמוד מה עומד לרשותו מבחינה פיננסית, בשביל שהוא יוכל לדעת איזו השקעה הוא יכול לבצע ואיזו הלוואה עליו לקחת בשביל להשלים את העסקה. בהיעדר מידע מלא, אמין ומעודכן, יהיה לו מאוד קשה לבצע ולהשלים את העסקה.

זה בסיס הרעיון שעומד מאחורי תיכנון פיננסי, כפי שאנחנו בחברת ישראטופ מציגים בפני המשקיעים שלנו ועוזרים להם להכין. במילים אחרות, לפני שהמשקיע מבצע את ההשקעה בפועל, הצוות שלנו יושב איתו ודואג לבצע תיכנון פיננסי מדויק ונכון, בשביל להבין מה האמצעים שעומדים לרשותו, מה הוא צריך וכיצד הוא יכול לבצע את ההשלמות הנדרשות על מנת שיוכל לעמוד בתנאי העסקה ולבצע אותו בצורה נכונה.

 

תכנון פיננסי – מה זה ולמה הוא חיוני

ניתן להגדיר תכנון פיננסי במשפט אחד: חשיפת כל האמצעים שעומדים לרשות המשקיע לצורך ביצוע ההשקעה ותכנון נכון איך להשלים את מה שחסר לו, קרי, משכנתאות. כאשר משקיע מעמיד את כל הנתונים על השולחן, הוא יכול לדעת במדויק, מה יש לו וכמה חסר לו בשביל להשלים רכישת דירה.

תכנון פיננסי הוא חיוני מכמה סיבות:

ראשית, התכנון מאפשר למשקיע לדעת מה היכולות הכלכליות שלו, אם הוא מסוגל לרכוש נכס ובאיזה ערך. כלומר, התכנון מאפשר למשקיע לדעת כמה כסף הוא יכול לגייס להון עצמי ממקורות שונים שעומדים לרשותו, ובהתאם הוא יוכל לדעת מה גובה המשכנתא שהוא יוכל לקבל והאם זה מספיק לרכישת דירה ובאיזה סכום.

שנית, התכנון מאפשר לו להבין את המצב הכלכלי שלו לעומק, לא רק לגבי רכישת דירה אלא גם לגבי היבטים אחרים. התכנון מתייחס גם לעלויות נלוות של העסקה וכן להוצאות שהוא יידרש לבצע אחרי רכישת הדירה, לדוגמא, לצורך השבחת הנכס.

חשוב לציין, הרבה פעמים המשקיע בעצמו לא תמיד מודע לכל היכולות והמשאבים הכלכליים שעומדים לרשותו. בין אם זה בגלל שהוא לא בהכרח זוכר כל תוכנית שעומדת לרשותו ובין אם זה בגלל שהוא לא מודע לעובדה שבתוכניות מסוימות הוא יכול ליהנות מתנאים שיטיבו איתו. במהלך התכנון הפיננסי אנחנו נעזור לו לבחון מה עומד לרשותו ואיך זה כל תוכנית או קרן, יכולה לעזור לו בתהליך ההשקעה.

שלישית, אם מדובר במשקיע המבקש להצטרף למשקיעים נוספים או מבקש לגייס משקיעים אחרים, אזי שהתכנון יאפשר לו להציג בפניהם נתונים אמינים ומדויקים אודות המצב שלו. אם הוא יציג בפניהם מצג לא מדויק (במכוון או לא), זה יפגע באמינות שלו וסביר להניח שזה ימנע ממנו לבצע את העסקה.

 

איך מבצעים תכנון פיננסי בצורה נכונה

תכנון פיננסי לקראת רכישת דירה כולל 3 שלבים:

שלב ראשון – מביאים את כל הנתונים לשולחן

בשלב זה, המשקיע מביא איתו את כל המידע אודות המשאבים הכספיים שעומדים לרשותו. לדוגמא:

 • תוכניות חסכון.
 • קרנות השתלמות.
 • קופות גמל.
 • מניות ואגרות חוב.
 • נכסים.
 • הלוואות מבני משפחה.

כל מה שעומד לרשותו הוא מביא לשולחן ואנחנו בוחנים ביחד איתו, כמה זה שווה, איזו תועלת זה יכול להביא להשקעה, והאם משתלם להשתמש בזה.

שלב שני – מציגים את כל העלויות.

כאן אנחנו בוחנים את העלויות העסקה באופן מלא. זאת על מנת לדעת כמה כסף יצטרך המשקיע להוציא עבור רכישת הדירה. הנה מספר דוגמאות להוצאות צפויות:

 • עלות הנכס.
 • עלות ההשבחה (מחיר משוער).
 • מיסים.
 • ביטוח משכנתא.
 • עלויות אנשי מקצוע (שמאי, עורך דין, מתווך, נוטריון ועוד).
 • עלויות נלוות להשקעה (צפויות ולא צפויות).

אחרי שמבצעים את שני השלבים הראשונים, ניתן לעבור לשלב המעשי יותר, וזה שלב תכנון האופציות שעומדות בפני המשקיע.

 

יכולות מול אפשרויות – מה זה אומר?

אחרי ששמנו את כל הנתונים על השולחן, וברור לכל מה עומד לרשות המשקיע מחד, וכמה הוא יידרש להוציא לצורך רכישת הדירה, מאידך, אז אפשר לבחון את היכולות מול האפשרויות הקיימות.

כלומר, בשלב זה נבחן מה בדיוק המשקיע צריך בשביל להשלים את העסקה. כאן עומדות שתי אופציות עיקריות (בהנחה וויתור על ההשקעה איננה אופציה):

אופציה אחת, לחפש מקורות נוספים לגיוס כסף לביצוע העסקה ואז לגשת לתהליך מעודכן של תכנון פיננסי במצב יותר טוב.

אופציה שנייה, לבחון אילו משכנתאות אפשר לקבל מהבנק במצב הקיים. לשם כך, הצוות שלנו יעזור למשקיע להגיש בקשה לקבלת אישור עקרוני למשכנתא וכן הוא יבנה עבורו תמהילי משכנתא מתאימים. תמהילים אלו יתבססו על הנתונים שאספנו במהלך התכנון הפיננסי המבטאים את היכולות של המשקיע. התמהילים יכללו מסלולים שונים של ריביות ומסלולים שיכולים להתאים למשקיע.

כעת, כשברור לכל מה ההון העצמי שעומד לרשות המשקיע ומה מסלול המשכנתא המועדף עבורו, אפשר יהיה לגשת ולנהל משא ומתן מול הבנק במטרה לקבל משכנתא בתמהיל הרלוונטי, ובהמשך יהיה אפשר לסגור את העסקה מול בעלי הנכס. כך רוכשים דירה בצורה חכמה.

לסיום, אם אתם רוצים לדעת עוד על תכנון פיננסי ומעוניינים שצוות מקצועי ויסודי יעזור לכם לבצע אותו, פנו אלינו עוד היום והצוות שלנו בחברת ישראטופ השקעות נדל"ן, ישמח לעמוד לרשותכם ולספק לכם את כל המידע הרלוונטי עבורכם בהקדם. אנחנו מחכים לכם!

לפרטים נוספים ויצירת קשר לחצו כאן

איך עושים תכנון פיננסי לפני רכישת דירה?

שאלות נפוצות:

עלות השבחת נכס נקבעת על פי מצבו ועל פי הטיפול שרוצים להעניק לו. אפשר שיהיה מדובר בהשבחה פשוטה של עיצוב המבנה, אפשר שזו יהיה תיקון או החלפה של מערכת מסוימת ואפשר שזו תהיה השבחה כללית של כל המבנה. בהתאם יהיה אפשר לבחון מה העלויות של התהליך.

אחרי שיוצרים תמהילי משכנתא אפשריים ומחליטים מה התמהיל הנכון למשקיע, צוות מטעמנו פונה ביחד איתו לבנק ומנהל איתו משא ומתן במטרה להשיג את התמהיל הרצוי. אפשר שהוא יידרש להתפשר, אך המטרה היא להשיג את התנאים הטובים ביותר. 

כאשר עורכים תכנון פיננסי, בוחנים מה עומד לרשות המשקיע, ובין היתר האם יש לו נכסים נוספים והאם הוא זכאי לקבל הטבות מס. בהתאם יהיה אפשר לקבוע מה גובה המס שהוא יידרש לשלם עבור הנכס. 

אם מקפידים לעשות תכנון פיננסי בצורה נכונה ומדויקת, אזי שהוא יכול להשפיע על איכות העסקה, הן בהיבט של העלויות שהמשקיע יידרש לשלם עבור הנכס, הן בהיבט של גובה המשכנתא והמסלול שלה, והן בהיבט של היקף העלויות שהוא יידרש לשלם עבור העסקה. ככל שהתכנון נעשה בצורה נכונה יותר, גדל הסיכוי לבצע עסקה מתאימה למידות שלו. 

Picture of ישראטופ
ישראטופ

ישראטופ השקעות בע"מ היא חברה המתמחה בייעוץ נדל"ן וליווי של לקוחות החברה בתהליך השקעת הנדל"ן. השירותים המרכזיים שמציעה החברה: ייעוץ וליווי השקעת נדל"ן, ייעוץ משכנתא, שירותי השבחה וניהול נכסים.

את ישראטופ הקמנו אחרי מעל לעשור של פעילות בתחום הנדל״ן!

כתבות מהתקשורת
איך אפשר לנצל את הקיפאון בשוק הנדל״ן כדי להיות בעלי נכס?
ריאיון בערוץ 13
הדרכים להרוויח מהשקעות נדל״ן גם כשהריבית גבוהה
ריאיון בערוץ 14